Forside » Mobil & tablet Andet » Apple taber sag om ombytning af ny telefon |
Apple taber sag om ombytning af ny telefonApple taber sag om retten til at ombytte en telefon med en genproduceret telefon ifølge Købeloven. David Lysgaard købte i 2011 en iPhone 4, som dog går i stykker i 2012, da lydløsknappen ikke virkede. Efter at Apple opgiver at reparare telefonen, giver Apple David Lysgaard en "ny" telefon. David Lysgaard finder dog ud af at den "nye" telefon ikke ny, men er en telefon med genanvendte dele (refurbished). David Lysgaard indbringer sagen for Forbrugerklagenævnet over at han ikke har fået udleveret en ny telefon ifølge Købeloven. David Lysgaard vinder sagen i Forbrugerklagenævnet, hvor afgørelsen skriver at Apple har skrevet:
Apple mener dog at selvom telefonen indeholder op til 5 genanvendte indre dele, er telefonen stadig ligeså god som ny. Ifølge Ekstrabladet kan de Genanvendte dele være logic boardet, kameraet eller vibratoren. Dette bakkes også op af en udtalelse fra en sagkyndig, hvor den sagkyndige udtaler at de genanvendte dele er ligeså god som nye med hensyn til levetid, funktionalitet og pris. Dog udtaler den sagkyndige at salgsværdien på telefonen kan være lavere, da der jo ikke er tale om ny telefon. Forbrugerklagenævnet mente dog ikke at Købeloven var blevet overholdt og afgjorde sagen i favor for David Lysgaard. |
|||||||||||||||||||||||||
Den specifikke paragraf i Købeloven er §78 som omhandler de beføjelser en køber, der er forbruger, har overfor en erhvervsdrivende sælger, og hvor genstanden har en mangel (lydløsknappen virker ikke). Købelovens §78 skriver at sælgeren kan afhjælpe manglen (reparation). Hvis manglen ikke kan afhjælpes kan forbrugeren kræve omlevering af genstanden (telefonen) som stemmer overens med købsaftalen, ophævelse af købet eller et passende afslag i købesummen.
Da Apple valgte først at afhjælpe manglen, men senere opgav og derfor valgte at omlevere telefonen med en genanvendt telefon, så har Apple fraskrevet sig muligheden for at give en et passende afslag i købesummen, jf. Købelovens §78, stk. 3. En omlevering ifølge købsaftalen kræver at den nye genstand er identisk med den oprindelige købte fabriksnye genstand. Derfor mener Forbrugerklagenævnet at Apple ikke har opfyldt betingelsen om levering af en anden genstand, da den nye telefon ikke er fabriksny. David Lysgaard kan derfor hæve købet. Apple mener dog at de har overholdt Købelovens §78 om omlevering med deres genproducerede telefoner. De skriver blandt andet på deres hjemmeside at de kan erstatte telefoner med telefoner med genanvendte dele (ii).
Da Apple mener at de overholder Købelovens forpligtelser om omlevering, har Apple indbragt sagen for retten for at få klarhed. Retten er i deres afgørelse kommet frem til samme konklusion som Forbrugerklagenævnet. Her mener retten, at både de tekniske aspekter omkring produktet og også de økonomiske aspekter skal indgå i forbrugerens forventede værdi af den omleverede genstand. Det vil sige, at den genstand som forbrugeren modtager ved omlevering skal have samme økonomiske værdi som en fabriksny genstand. Retten skriver blandt andet:
Apple mener dog også at de miljømæssige aspekter bør indgå. Dog kan retten ikke finde noter i forarbejdet til Købeloven om at de miljømæssige aspekter også skal indgå. Derfor mener retten at David Lysgaards derfor kan ophæve købet. Det forventes at Apple vil anke sagen til Østre Landsret. Dansk Erhverv er i enige i den fortolkning af Købeloven som Forbrugerklagenævnet og retten er kommet frem til. Dog savenr Dansk Erhver mere fleksible regler, således at en vare kan ombyttes med en vare som ikke er 100% er ens med den købte vare. Ifølge Ekstrabladet er Apple ikke ukendt med at det er dumt at ombytte telefoner med genproducerede telefoner, at Apple har tabt en sag om omlevering. I 2011 blev Apple tvunget til at stoppe sin praksis i Sydkorea, mens Apple i år tabte en sag i Holland om samme problemstilling. |
![]()
Billede: Apple Kategori: Mobil & tablet Andet Tags: Apple iphone iphone 4 omlevering ombytning refurbish refurbished genproducerede genanvendte købelov købeloven §78 §78 |
||||||||||||||||||||||||
Kommentarer: 0 Visninger: 2695 Gå til kilde
Foreslå rettelser
|