TechStart forside
Nyheder indenfor IT og teknologi
Annullér [x]




Log på  Bliv medlem   Om TechStart
Torsdag, 30. november, 2023

NYHEDER: ANDET






Tesla fordobler antallet af Supercharger-ladestationer i 2017

Billede:

Tirsdag, 25. april 2017 - 08:25

  Andet  

Tesla fordobler antallet af Supercharger-ladestationer i 2017


Tesla har siden 2012 bygget 5.400 Supercharger-ladestationer rundt omkring i verden. Det er i sig selv imponerende - men Tesla stopper ikke der: Inden udgangen af i år, vil de have fordoblet dette antal til over 10.000 Supercharger-ladestationer.

Derudover har Tesla bygget over 9.000 Destination-opladere, der er beregnet til bl.a. hoteller og moteller, og som benytter Tesla Power Wall Connectors. Dette antal vil være ca. 15.000 ved udgangen af i år.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1610


   
Olympus Danmark får bøde på 3,6 millioner kroner for ulovlig prisstrategi

Billede: Jason Morrison, FreeImages.com

Torsdag, 20. april 2017 - 07:45

  Fotografering   Andet  

Olympus Danmark får bøde på 3,6 millioner kroner for ulovlig prisstrategi


Olympus i Danmark har over en periode på ca. 2 år frem til november 2013, anvendt et såkaldt kickback-system på udvalgte kameramodeller.

Kickback-systemet betød at forhandlerne fik penge retur fra Olympus for et kamerasalg, hvis kameraet var blevet solgt til mindst den pris som Olympus havde fastsat.

Var kameraet derimod blevet solgt billigere, ville forhandlerne ikke få penge retur - hvilket er en ulovlig praksis.

Jakob Hald, direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, udtaler:

Olympus Danmark havde mulighed for at styre forhandlernes detailpriser via kickback-systemet, og det betød bl.a. at forhandlernes reelle indkøbspris afhang af, om de solgte kameraerne videre til mindst den pris, som Olympus havde fastlagt

Olympus Danmark har accepteret bøden, men udtaler samtidigt at de ikke har været klar over lovbruddet.

Sagen blev til ud fra en uanmeldt kontrolundersøgelse hos Olympus Danmark.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1431


   
Audi fremviser E-Tron der skal tage kampen op mod Tesla

Billede: audi

Onsdag, 19. april 2017 - 15:41

  Andet  

Audi fremviser E-Tron der skal tage kampen op mod Tesla


I 2019 får vi Audi E-Tron lineup'et at se. I mellemtiden fremviser Audi dog en prototype på deres E-Tron Sportback til Auto Shanghai i Kina.

Der er tale om en elektrisk SUV der skal tage kampen op mod Tesla Model X.

Batteriet er et 95 kWh li-ion med flydende køling, og det giver 500,5 km rækkevidde. I bilen finder man 3 elektriske motorer, der går fra 0-100 km/t på 4,5 sekund. Det er hurtigt - men noget langsommere end Tesla Model S med Ludicrous Mode på 2,3 sekunder.

Konceptbilen har kameraer i stedet for sidespejle, forenden kan projicere animationer på vejen og der er monteret store 23" hjul.

Kina er verdens største marked for elektriske biler, med ca. 150.000 ladestationer rundt omkring i landet, og 100.000 mere på vej i løbet af 2017. Audi planlægger derfor at tilbyde 5 forskellige E-Tron modeller i Kina.

Klik på "Læs mere"-linket nedenfor, for flere billeder!


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1432


   
Apple har fået tilladelse til at testkøre selvkørende biler

Billede: apple

Onsdag, 19. april 2017 - 10:28

  Andet  

Apple har fået tilladelse til at testkøre selvkørende biler


California Department of Motor Vehicles har givet Apple tilladelse til at teste 3 selvkørende biler: Lexus RX 450h hybrud SUV'er fra 2015, samt 6 individuelle førere.

De 6 førere er fordi Californisk lovgivning kræver at en person er tilstede i en selvkørende bil i tilfælde af at noget går galt.

Apple har bekræftet deres ankomst til det selvkørende bilmarked, men nægter at udtale sig yderligere ift. deres intentioner.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1574


   
Garmin introducerer nyt Forerunner 935 smartwatch

Billede: garmin

Onsdag, 29. marts 2017 - 14:01

  Andet  

Garmin introducerer nyt Forerunner 935 smartwatch


Garmin har introduceret Forerunner 935, der er et smartwatch bygget til seriøse løbere og triatleter.

935-uret tilbyder en række nye træningsfunktioner - eksempelvis træningsstatus, der analyserer dine tidligere workouts og generelle form for at illustrere om du træner effektivt, på peak eller om du overperformer.

Ligesom Garmins Fenix-serie kan Forerunner 935 forbindes med Connect IQ butikken således at man kan downloade apps.

Derudover har Forerunner 935 GPS/GLONASS tracking, ABC (højdemåler, barometer, kompas) sensor og hjertemonitor.

Udover funktioner dedikeret til løb, byder uret også på dedikerede funktioner til folk der svømmer og cykler.

Uret holder strøm i 24 timer med GPS'en slået til og 50 timer i low-energy mode - og hele 2 uger hvis man slår lokations tracking fra.

Prisen i USA er $ 500. Se mere om Forerunner 935 i videoen ved at klikke på "Læs mere"-linket i bunden.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1403


   
Uber lukker i Danmark på grund af ny Taxilov

Billede: uber

Onsdag, 29. marts 2017 - 08:13

  Online   Andet  

Uber lukker i Danmark på grund af ny Taxilov


Ubers talsmand i Danmark, Kristian Agerbo, har på et pressemøde udtalt:

Uber har besluttet, at vi lukker i Danmark, og det gør vi på grund af den nye taxalovgivning. Det er ikke nødvendigvis et farvel til Danmark, men en besked om, at vi ikke kan leve med den lovgivning, som der er på området nu.

Den nye taxilov er besluttet af VLAK-regeringen i samarbejde med SF, Radikale, DF og Socialdemokratiet. Den påbyder Uber-chaufførerne at have taxameter og sædefølere i deres biler.

Der er dog ifølge Kristian Agerbo tale om at Ubers lukning i Danmark måske kun er foreløbig.

Uber har ifølge dem selv haft 2.000 chauffører og 300.000 kunder i Danmark siden 2014.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 4   |   Antal visninger 1913


   
Se billeder af Alicia Vikander i den kommende Tomb Raider film

Billede: Graham Bortholomew

Tirsdag, 28. marts 2017 - 14:52

  Spil   Andet  

Se billeder af Alicia Vikander i den kommende Tomb Raider film


Tomb Raider filmene, der bygger på den populære spilserie af samme navn, gjorde Angelina Jolie berømt i 2001. Med et budget på 94 millioner dollars blev den en kommerciel succes, idet den indbragte 274,7 millioner dollars i box office.

I 2013 blev spilserien med stor succes rebootet - og i 2018 kommer et reboot af film franchisen - nu med Alicia Vikander i hovedrollen.

Den svenske 28-årige skuespillerinde blev berømt i filmene Ex Machina og The Danish Girl.

Det er magasinet Vanity Fair der viser de første billeder af Alicia Vikander i rollen som den kendte spilfigur.

Se billederne - klik her.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 5   |   Antal visninger 1982


   
Elon Musk lancerer Neuralink - et projekt der skal kombinere menneskets hjerne med AI

Billede: Gustavo Molina, freeimages.com

Tirsdag, 28. marts 2017 - 07:45

  Hardware   Software   Online   Andet  

Elon Musk lancerer Neuralink - et projekt der skal kombinere menneskets hjerne med AI


Elon Musk, manden bag SpaceX og Tesla, støtter også et hjerne-computer interface projekt ved navn Neuralink.

Neuralink er stadigvæk på et meget tidligt stadie uden nogen form for offentlig tilstedeværelse, men firmaet søger at lave enheder der kan implementeres i menneskehjerner, med det formål at hjælpe med at blande software og holde trit med nye fremskridt indenfor AI. Disse udviddelser skal forbedre hukommelsen eller give mulighed for at interagere mere direkte med computerenheder.

I øjeblikket er en af de helt store udfordringer dog at det er meget farligt at operere i hjernen, og det gøres kun som en sidste udvej for folk med svære handicaps såsom Parkinsons, epilepsi eller sygdomme der er degenerererende for nervebanerne.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 1   |   Antal visninger 1933


   
Masseproduceret kunstigt blod kan blive fremtiden

Billede: 123dan321, freeimages.com

Mandag, 27. marts 2017 - 08:24

  Andet  

Masseproduceret kunstigt blod kan blive fremtiden


Kunstigt blod findes allerede nu, men er meget kostbart at producere idet der typisk kun produceres meget få røde blodlegemer ad gangen.

Engelske forskere fra University of Bristol og NHS Blood and Transplant har nu udviklet en metode der kan give ubegrænsede mængder.

Normalt bruges stamceller til at producere røde blodlegemer, men stamcellen brænder ud allerede efter at have produceret ca. 50.000 røde blodlegemer. En pose blod indeholder til sammenligning ca. 1 trillion røde blodlegemer.

Forskerne har nu formået at gøre stamcellerne udødelige, ved at indfange dem på et tidligt stadie hvor de vokser i antal uden begrænsninger.

Således har forskerne skabt flere liter blod med denne metode i laboratorietest.

Det næste skridt er at få lavet udstyret til masseproduktion.

Den høje pris for kunstigt blod gør at man sansynligvis primært vil bruge det til at have meget sjældne blodtyper på lager til nødstilfælde.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1418


   
NemID skifter navn til MitID og systemet forbedres

Billede: nemid

Torsdag, 23. marts 2017 - 09:03

  Online   Andet  

NemID skifter navn til MitID og systemet forbedres


Sophie Løhde (V), minister for offentlig innovation og Digitaliseringsstyrelsen har afsløret at NemID skifter navn til MitID.

NemID har i øjeblikket 4,7 millioner brugere, og blev introduceret den 1. juli 2010.

Den nye version, MitID, bliver mere modulær og fleksibel. Alt dette, inklusive navneændringen, sker i 2019 eller 2020. Der er endnu ingen konkrete tekniske detaljer ude, men der tales om at vi kan slippe for det hvide papkort.

Samtidigt får MitID et nyt logo, som kan ses som vores nyhedsbillede og www.mitid.dk websitet er allerede oppe.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1664


   
Sony hjalp Google med at forbedre lydkvaliteten for trådløse enheder i Android O

Billede: sony

Torsdag, 23. marts 2017 - 08:56

  Hardware   Andet  

Sony hjalp Google med at forbedre lydkvaliteten for trådløse enheder i Android O


Google har annonceret Android O (Oreo?) og en foreløbig liste med nye funktioner og ændringer, som brugerne får adgang til i løbet af efteråret i år.

Ifølge en Google talsmand har Sony indtil videre budt ind med 30 funktionsforbedringer og 250 fejlrettelser.

En af de store forbedringer er indførslen af LDAC wireless audio coding, der byder på langt højere kvalitet lyd end BlueTooth er i stand til i øjeblikket. LDAC kan nemlig overføre større mængder data via BlueTooth-protokollen - op til en 990 kbps bitrate. Til sammenligning opererer den aktuelle SBC med blot 328 kbps.

LDAC kan desuden skaleres til at arbejde ved enten 330 kbps, 660 kbps eller 990 kbps.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1555


   
Microsoft er klar til at lancere Windows 10-version til den kinesiske regering

Billede: microsoft

Onsdag, 22. marts 2017 - 13:22

  Software   Andet  

Microsoft er klar til at lancere Windows 10-version til den kinesiske regering


For snart et år siden startede Microsoft med at lave en modificeret version af Windows 10 til den kinesiske regering og statsejede virksomheder. Nu har Microsoft færdiggjort denne tilpassede version, men der er ingen detaljer om hvad der er ændret fra den normale version.

Den kinesiske regering har prøvet at bevæge sig væk fra software som den mener kan bruges til spionage, og bannede Windows 8 efter Edward Snowdens NSA-afsløringer. Regeringen har derudover forsøgt at skabe Linuxbaserede alternativer til Windows.

Windows 10 er tilgængelig i Kina, men har været bandlyst fra regeringens systemer. Det ændrer denne nye modificerede på, da den ifølge China Daily har skræddersyede sikkerhedsforanstaltninger, hvad så end det betyder.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1505


   
AMD lægger sag an mod LG, MediaTek, Sigma Designs og Vizio for patentbrud

Billede: AMD

Mandag, 20. marts 2017 - 10:50

  Hardware   Andet  

AMD lægger sag an mod LG, MediaTek, Sigma Designs og Vizio for patentbrud


AMD har lagt sag an mod en række firmaer for patentbrud på deres grafikprocesseringsteknologier, og har i den forbindelse forlangt at US ITC (United States International Trade Commission) skal undersøge sagen nærmere.

AMD påstår i deres søgsmål at produkter fra LG, MediaTek, Sigma Designs og Vizio overtræder 3 patenter, hvoraf 2 søgsmål oprindeligt blev indgivet af ATi Technologies (der blev opkøbt af AMD i 2006) i de tidlige 2000'ere mens det sidste er indgivet af AMD selv.

Patenter dækker fundamentale aspekter i grafikprocesseringsarkitekturer, såsom unified shaders og parallel pipeline graphics system.

Alle firmaer der er sagsøgt af AMD, licenserer deres GPU-teknologier gennem 3. parts udviklere, såsom ARM og Imagination.

AMD er ikke kendt for offensivt at gå rettens gang. Det kan tage flere år for en dom i denne retssag, medmindre parterne finder ud af en løsning udenfor rettens døre.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1317


   
Trådløse hovedtelefoner sprang i luften på et fly og gav passager brandskader

Billede: Christy Thompson, freeimages.com

Fredag, 17. marts 2017 - 07:44

  Hardware   Andet  

Trådløse hovedtelefoner sprang i luften på et fly og gav passager brandskader


På et fly der var i rute fra Beijing til Melbourne oplevede en australsk kvinde at sine trådløse hovedtelefoner (unavngivne around-the-ear type) sprang i luften. Hun blev vækket af lyden fra en høj eksplosion og følte det brændte på sit ansigt. Hun udtaler bl.a.:

I continued to feel burning so I grabbed them off and threw them on the floor. They were sparking and had small amounts of fire.

As I went to stamp my foot on them the flight attendants were already there with a bucket of water to pour on them. They put them into the bucket at the rear of the plane.

Det var li-ion batteriet i hovedtelefonerne der skabte eksplosionen, men hvorfra fejlen stammede er der endnu ingen forlydender om. Billige li-ion batterier har dog langt fra samme grad af præventioner mod brandfare og eksplosionsfare som dyrere li-ion batterier.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1578


   
Eks-klassificerede atomsprængninger fra 1945-1992 kan nu ses på YouTube

Billede: youtube

Torsdag, 16. marts 2017 - 08:04

  Online   Andet  

Eks-klassificerede atomsprængninger fra 1945-1992 kan nu ses på YouTube


USA foretog 216 atmosfæriske atomprøvesprængninger i perioden 1945-1992. Nu kan man se sjældne videoer af dem på YouTube, takket være atomvåbenfysiker Gregg Spriggs og filmekspert Jim Moye.

De to mænd arbejder på at lokalisere og gemme alle film af disse atomprøvesprængninger, og foreløbigt har de fundet ca. 6.500 ud af ca. 10.000 film.

De har allerede scannet 4.200 film og analyseret 400-500. Af disse er 64 nu uploadet til deres YouTube-kanal.

Ifølge Gregg Spriggs vil det tage yderligere 2 år at finde og scanne alle filmene. Det kan imidlertid tage endnu længere tid at få dem deklassificeret.

Link til YouTube-kanalen: Klik her


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1770


   
^ Gå til top « Forrige   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50   Næste »  





© TechStart.dk   |   v1.5   |   2023   |   Webdesign og programmering af Deep Art Media v/Jakob Dam


 
Indsend nyhed »  
Seneste kommentarer i:
Hvad er dette?


Søges: Gammelt 486 bundkort til projekt.


Skærm / Skærmelement til Dell Vostro 3550 15.6"


Pas på: Dansk firma snyder Netflix-kunder


Min seneste besættelse...


VR-ready computer - er I klar? :)


AVG pinger ud af Techstart (hacked?)


Jeg er ham...


Apple Pay og Danmark?


TechStart har givet sit bud på årets bedste smartphone


10 dage siden sidste nyhed


Skype sound recorder


Gamle computere.


Engelsk pund nede med 10% - billigt elektronik :)


Standalone mikrofon.


Lexar introducerer 3 nye ultrakompa


SanDisk lancerer microSD-kort med 1


Pokémon Go spillere kan langt om læ


Alternativet, S og SF ønsker pant p


LG lancerer ny 31,5 tommer skærm me


Alienware udgiver tynd og letvægts


Nintendo udgiver nye trådløse retro


Sony lancerer PlayStation Classic


8K er på vej: 33 MPixels fjernsyn


JVC udgiver mere prisvenlig 4K DLP-


Sponsoreret artikel: Snabel a


Officiel Tor browser udkommer til A


Nintendo lancerer online service fo


Western Digital lancerer nye SSDer


ASUS Mixed Reality Headset kommer s