TechStart forside
Nyheder indenfor IT og teknologi
Annullér [x]




Log på  Bliv medlem   Om TechStart
Mandag, 4. december, 2023

NYHEDER: ANDET






Norske forskere har lavet en mikroskopisk udgave af Pac-Man

Billede: youtube

Onsdag, 06. juli 2016 - 09:01

  Spil   Andet  

Norske forskere har lavet en mikroskopisk udgave af Pac-Man


Forskere fra Institute of Micro and Nano Systems Technology i Norge, har genskabt den originale Pac-Man labyrint - men i deres udgave måler den blot 1 mm.

Fremfor frugter og 8-bit grafik, er spillet opbygget af nanostrukturer der belyses med farver så de ligner det klassiske arkadespil.

Og spillets helt, Pac-Man, er i denne udgave repræsenteret af en en-cellede organismer, men spøgelserne er erstattet af sultne multicellede organismer der vil spise de 1-cellede organismer.

Spillet kører automatisk, så man kan ikke selv styre noget rundt - hvilket netop også er pointen med labyrinten. Den blev til fordi forskerne skulle observere opførselsmønstre hos en-cellede protozoer ift. multicellede protozoer. Væggene fra Pac-Man udgør et langt mere realistisk miljø for disse observationer end en steril petriskål.

Se det hele i aktion ved at klikke på "Læs mere"-linket nedenfor.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 1   |   Antal visninger 1917


   
Solar Freaking Roadways: Nu testes de i Conway

Billede: youtube

Tirsdag, 05. juli 2016 - 13:21

  Andet  

Solar Freaking Roadways: Nu testes de i Conway


Videoen om "Solar Freaking Roadways" gik viralt forrige år, og nu bliver de testet på et fortorv til Historic Route 66 Welcome Center i Conway.

Formålet er at teste om teknologien er på et stadie, hvor den kan bruges på almindelige gader. Opstillingen forventes gennemført inden årets udgang.

For dem der ikke kender Solar Roadways, kan nævnes at princippet er at vejen består af brikker. Hver brik har solceller og er resistent overfor slitage og høj vægt.

Strømmen som solcellerne genererer, sendes til elnettet - og samtidigt har brikkerne indbygget LED'er til signalering samt varmeelementer der kan smelte eks. sne og dermed hjælpe til at undgå glatføre nemt.

Se eller gense "Solar Freaking Roadways" promotionfilmen ved at klikke på "Læs mere"-linket nedenfor.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 3   |   Antal visninger 1982


   
Tesla autopilot involveret i den første Autopilot-trafikdødsulykke nogensinde

Billede: Tesla Motors

Fredag, 01. juli 2016 - 13:32

  Software   Andet  

Tesla autopilot involveret i den første Autopilot-trafikdødsulykke nogensinde


En Tesla Model S med Autopilot-systemet aktiveret, var involveret i en dødsulykke, hvor føreren blev dræbt.

Ulykken skete som følge af at en traktor med en stor trailer, flettede ind på en hovedvej i Florida. Her havde traktoren naturligvis vigepligt, men føreren af traktoren overholdt den ikke, og som følge deraf kollidere Tesla Model S bilen med traktoren.

Bilens autopilot reagerede ikke fordi sensorerne var i modlys, og radaren gav ikke udslag fordi trailerens størrelse og højde gjorde at den blev tolket som et vejskilt eller anden permanent installation.

Dødsulykken skete tilbage i starten af maj i år, hvor den 40-årige fører fra Ohio, Joshua Brown, sad bag rattet i sin Tesla Model S.

Det er sidenhen kommet frem at Joshua Brown tidligere har lagt en video på YouTube, hvor hans bils Autopilot undgik en ulykke med en lastbil ved at ændre kurs. Se videoen ved at klikke på "Læs mere"-linket nedenfor.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 1   |   Antal visninger 2280


   
Minecraft-filmen udkommer i 2019

Billede: minecraft.net

Torsdag, 30. juni 2016 - 11:25

  Spil   Andet  

Minecraft-filmen udkommer i 2019


Warner Bros. har annonceret at Minecraft-filmen udkommer i 2019, hvilket er samme år som Marvel's Avengers: Infinity War og Star Wars: Episode IX.

Minecraft har solgt over 100 millioner eksemplarer siden det udkom i 2009. Der er endnu ingen specifikke forlydender om hvad filmen kommer til at handle om.

Filmen instrueres af komikeren Rob McElhenney.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1816


   
Ny metode skal hjælpe med nemmere at se om der er tale om kopivarer for schweiziske luksus ure

Billede: youtube

Tirsdag, 28. juni 2016 - 08:56

  Andet  

Ny metode skal hjælpe med nemmere at se om der er tale om kopivarer for schweiziske luksus ure


Falske kopivarer er generelt et stort problem, og indimellem ses det at kopivarerne er så veludført, at kun trænede eksperter kan se forskel på den ægte vare og en kopi.

Firmaet DNAwatch har nu udviklet en metode til at imprægnere glasset med et vandmærke der kun kan ses under UV-lys.

Udvikleren Nanoga udtaler at teknikken bruger fotoner og virker på glas, keramik og metal.

At lave en forfalskning af denne proces skulle være lige så svært som at forfalske den schweiziske 50 Franc pengeseddel.

Nanoga udtaler:

The outcome is a series of layers of atoms that is more than 10,000 times thinner than a hair and does not in any way alter the material's properties

Teknikken er klar til licensering, så det er op til de schweiziske urfabrikanter at tage den i brug nu.

Se en video om hvordan det hele virker, ved at klikke på "Læs mere"-linket nedenfor.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 2118


   
Ny verdensrekord: Fra 0 - 96,6 km/t på 1,5 sekund

Billede: youtube

Torsdag, 23. juni 2016 - 15:22

  Andet  

Ny verdensrekord: Fra 0 - 96,6 km/t på 1,5 sekund


Studerende fra ETH Zurich og Hochschule Luzern har udviklet og succesfuldt demonstreret verdens hurtigst accellererede elektriske køretøj.

Det er dokumenteret på video - klik på "Læs mere"-linket nedenfor for at se den fantastisk hurtige accelleration, hvor køretøjet går fra 0 - 60 mph (omregning 96,56 km/t) på blot 1,5 sekund.

Verdens hurtigste masseproducerede bil er 2014-modellen af Porsche Spyder, der er en elhybrid - der går fra 0 - 60 mph på ca. 2 sekunder.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1803


   
1/3 af Valves medarbejdere arbejder på AR- og VR-projekter

Billede: htc

Torsdag, 23. juni 2016 - 10:27

  Spil   Andet  

1/3 af Valves medarbejdere arbejder på AR- og VR-projekter


Virtual Reality (VR) og Augmented Reality (AR) er med hastige skridt på frem for alvor. Valve, der i samarbede med HTC står bag VIVE, har dedikeret 1/3 af deres medarbejderstab til udvikling af AR- og VR-projekter.

Valve estimeres til at have 300-350 medarbejdere ialt, hvilket betyder der er over 100 medarbejdere tilknyttet kommende AR- og VR-projekter.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1568


   
DR kritiseres for at levere 62% underholdning

Billede: dr

Onsdag, 22. juni 2016 - 14:12

  Andet  

DR kritiseres for at levere 62% underholdning


DI Digital har udført en analyse, der peger på at 62% af sendefladen på DRs TV-kanaler er underholdningsprogrammer. Det betyder ifølge DI Digital at DR konkurrerer mere med private TV-udbydere end at fokusere på at være en public service kanal.

En optælling fra uge 22 i 2016 viser, at hele 40% af sendefladen på DRs seks TV-kanaler, bestod af udenlandskproduceret underholdning.

Danskproduceret underholdning udgjorde i samme periode 22%, og dermed ses et samlet tal på 62% for underholdning.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 16   |   Antal visninger 2009


   
Ny teknologi muliggør hurtigere transmittering af data fra rummet

Billede: NASA

Onsdag, 22. juni 2016 - 14:03

  Andet  

Ny teknologi muliggør hurtigere transmittering af data fra rummet


Den internationale rumstation ISS, har fået en ny teknologi ombord, der kan transmittere data fra rummet langt hurtigere end den måde NASA bruger i dag.

Normalt kræves der at alle satellitter der bruges til kommunikation, skal være aktive på samme tid, for at få sendt information tilbage til Jorden. Dette er dog ikke altid muligt, idet diverse elementer kan blokere for signalet; eks. planeter, andre rumfartøjer, stråling osv.

Den nye teknologi kaldes Delay/Disruption Tolerant Networking (DTN), og afliver disse problemer - med langt højere hastigheder og mere stabile forbindelser til følge.

DTN bruger en "gem og videresend"-teknik til at sende informationer til andre rumfartøjer eller tilbage til NASA. Den kan gemme dele af mængder af data i forbindelsespunkterne, og videresende disse mængder når det næste adgangspunkt bliver tilgængeligt. DTN kræver dermed ikke at alle forbindelsespunkter er online samtidigt.

NASA har haft testet DTN i årevis, men dette er det første forsøg i stor skala.

Se NASAs forklaring på den nye teknologi på video, ved at klikke på "Læs mere"-linket nedenfor.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 2   |   Antal visninger 1712


   
Zungle-solbriller dublerer som hovedtelefoner der bruger kraniet til at afgive lyd

Billede: youtube

Tirsdag, 21. juni 2016 - 08:59

  Andet  

Zungle-solbriller dublerer som hovedtelefoner der bruger kraniet til at afgive lyd


Kickstarterprojektet Zungle Panther har allerede nået over det dobbelte af deres investeringsmål. Panther er en solbrille med udskiftelige glas, der understøtter BlueTooth-lydafspilning og indbygget mikrofon til håndfri opkald.

Til lydafspilning bruges brugerens kranie til at afgive lyden, hvilket bl.a. har den fordel at dine ører er frie til at høre omgivelserne.

Batterilevetiden er på 4 timer og prisen på Kickstarterkampagnen der slutter den 16. juli, er USD 109.

Levering forventes at ske i løbet af november i år.

Se en video af Zungle Panther ved at klikke på "Læs mere"-knappen nedenfor eller se kampagnen her.


» Læs mere   |   Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 4207


   
Kunstig intelligens er blevet næsten lige så god som mennesker til at detektere brystkræft i væv

Billede: 123dan321, freeimages.com

Mandag, 20. juni 2016 - 08:27

  Andet  

Kunstig intelligens er blevet næsten lige så god som mennesker til at detektere brystkræft i væv


Forskere fra Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) og Harvard Medical School (HMS) har udviklet og trænet en kunstig intelligens, til at aflæse og fortolke billeder indenfor patologien.

Metoden er baseret på "deep learning", der normalt bruges til at træne en kunstig intelligens i at genkende tale, billeder og objekter.

For nyligt deltog de i den årlige International Symposium of Biomedical Imaging konkurrence, hvor deres AI fik opgaven at kigge efter kræft i billeder af lymfeknuder.

Efter teamet havde trænet deres AI med billeder af kræftceller og normale celler, fik de en præcision på hele 92%.

Menneskers præcision er dog oppe på 96%, så der er et stykke vej endnu - men forskernes kunstige intelligens virker afgjort lovende.

Kombinerer man patologernes analyser med den kunstige intelligens analyser, opnår man en præcision på 99,5%.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1373


   
Ny algoritme søger at forudsige ISIS-terrorangreb

Billede: ramzi hashisho, freeimages.com

Fredag, 17. juni 2016 - 10:02

  Online   Andet  

Ny algoritme søger at forudsige ISIS-terrorangreb


En fysiker ved navn Dr. Neil Johnson fra University of Miami har sammen med sit team, skrevet en algoritme der kan scanne ISIS-posts på sociale medier, og bruge disse til at forudsige gruppens næste terroristangreb.

Dr. Neil Johnson og hans team har gennemgået data fra den russiske sociale tjeneste VKontakte, hvor de har set efter pro-ISIS udtalelser på forskellige sprog. De resulterende data har de så brugt til at skabe en statistisk model, hvis mål er at identificere opførselsmønstre blandt ISIS-supportere.

Algoritmen ser på hvordan små, selvorganiserede grupper popper op online, forud for større kampagner.

Modellen kan ikke bruges til at forudsige angreb som dem vi har set i den seneste tid (San Bernardino og Orlando), hvor en eller to individer handler alene, men vil potentielt set kunne bruges til at stoppe store terrorangreb før det kommer for vidt.

Terrorist- og kommunikationseksperter har dog sat spørgsmålstegn ved algoritmens praktiske anvendelse, idet de har testet den på data for 2014-2015. Her kunne algoritmen kun forudsige ét angreb præcist; nemlig angrebet på Kobanî i Syrien i 2014.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1618


   
Softwareindustrien har en påvirkning på over USD 1 billion og 2,5 millioner jobs i USA

Billede: José A. Warletta, freeimages.com

Torsdag, 16. juni 2016 - 10:41

  Andet  

Softwareindustrien har en påvirkning på over USD 1 billion og 2,5 millioner jobs i USA


Ifølge en ny rapport fra BSA The Software Alliance beskæftiger softwareindustrien samlet 2,5 millioner mennesker direkte, og 7,3 millioner yderligere jobs indirekte.

I økonomisk påvirkning snakker vi en størrelsesorden på over USD 1 billion.

Tallene er fra 2014, og viser desuden at Californien er den største stat indenfor dette felt, hvilket måske ikke er overraskende i betragtning af at staten huser firmaer som Google og Apple.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 4   |   Antal visninger 1629


   
E3: Nintendo udgiver Pokémon Go app samt tilbehør til USD 34,99

Billede: pokemon.com

Torsdag, 16. juni 2016 - 09:22

  Apps   Andet  

E3: Nintendo udgiver Pokémon Go app samt tilbehør til USD 34,99


Nintendo har annonceret udgivelsen af app'en Pokémon Go, så man kan indfange Pokémons i den "virkelige verden" via augmented reality (AR) med sin smartphone.

Et tilbehør ved navn Pokémon Go Plus vil ligeledes blive udgivet, således at man kan spille uden at se på mobiltelefonen - og prisen for dette tilbehør bliver USD 34,99 når det udkommer næste måned.

Pokémon Go Plus virker ved at hvis den blinker blåt, så er der en Pokémon i nærheden af dig. Man kan trykke på knappen på tilbehøret for at forsøge at indfange den - og efterfølgende vil et regnbue lysmønster fortælle dig at forsøget var succesfuldt, eller et rødt blinkende lys at forsøget slog fejl.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: jakobdam   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 2174


   
Microsoft køber LinkedIn for USD 26,2 milliarder

Billede: microsoft

Tirsdag, 14. juni 2016 - 09:24

  Online   Andet  

Microsoft køber LinkedIn for USD 26,2 milliarder


Microsoft har annonceret at de planlægger at købe LinkedIn for USD 26,2 milliarder - kontant.

LinkedIn vil ifølge Microsoft bevare deres eget brandidentitet og uafhængighed, og LinkedIn CEO Jeff Weiner bliver på posten og vil rapportere direkte til Microsoft CEO Satya Nadella.

LinkedIn har over 433 millioner brugere verden over, der bruger tjenesten til at netværke, finde arbejde og skabe forbindelse til gamle kollegaer. Mange af disse LinkedIn-brugere betaler desuden for deres premium services.


Redaktør: jakobdam   |   Indsendt af: thimon   |   Antal kommentarer 0   |   Antal visninger 1489


   
^ Gå til top « Forrige   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50   Næste »  





© TechStart.dk   |   v1.5   |   2023   |   Webdesign og programmering af Deep Art Media v/Jakob Dam


 
Indsend nyhed »  
Seneste kommentarer i:
Hvad er dette?


Søges: Gammelt 486 bundkort til projekt.


Skærm / Skærmelement til Dell Vostro 3550 15.6"


Pas på: Dansk firma snyder Netflix-kunder


Min seneste besættelse...


VR-ready computer - er I klar? :)


AVG pinger ud af Techstart (hacked?)


Jeg er ham...


Apple Pay og Danmark?


TechStart har givet sit bud på årets bedste smartphone


10 dage siden sidste nyhed


Skype sound recorder


Gamle computere.


Engelsk pund nede med 10% - billigt elektronik :)


Standalone mikrofon.


Lexar introducerer 3 nye ultrakompa


SanDisk lancerer microSD-kort med 1


Pokémon Go spillere kan langt om læ


Alternativet, S og SF ønsker pant p


LG lancerer ny 31,5 tommer skærm me


Alienware udgiver tynd og letvægts


Nintendo udgiver nye trådløse retro


Sony lancerer PlayStation Classic


8K er på vej: 33 MPixels fjernsyn


JVC udgiver mere prisvenlig 4K DLP-


Sponsoreret artikel: Snabel a


Officiel Tor browser udkommer til A


Nintendo lancerer online service fo


Western Digital lancerer nye SSDer


ASUS Mixed Reality Headset kommer s